Zielona herbata – tarcza ochronna dla skóry

Dziś dalszy ciąg opowieści o antyoksydantach. Tym razem mowa o zielonej herbacie, która może być naszą tarczą w walce o młodą i lśniącą skórę. Każdego dnie ponad 70 tysięcy wolnych rodników atakuje nasze komórki, wyzwalając enzymy, które z kolei powodują starzenie się skóry. Możemy jeszcze tego nie dostrzegać, ale nasza skóra już się starzeje.

Jak pisałam już we wcześniejszych postach, nasza skóra potrzebuje antyoksydantów, żeby bronić się przed rodnikami. W tej obronie może nas bardzo wspomóc właśnie zielona herbata. Polifenole zawarte w zielonej herbacie utleniają się bardzo szybko, kiedy są wystawione na kontakt z powietrzem, dlatego bardziej skuteczne w kuracjach zieloną herbatą jest je picie niż stosowanie zewnętrzne w serach czy kremach. Jedynie samodzielnie przygotowane sera, w dawkach jednorazowych czyli takich, które przygotowujemy zaraz przed nałożeniem może odnieść faktycznie terapeutyczny skutek.

Właściwości przeciwzmarszczkowe

Zielona herbata zwiera dość sporo katechin, innymi słowy flawonoidów. Ma ich aż 25%, dla porównania czarna herbata ma ich tylko 4%. W jej składzie znajdziemy silny rośliny składnik odżywczy znany jako galusan epigalokatechiny (EGCG). Niedawne badania wykazały że EGCG może zapobiegać uszkodzeniom skóry oraz działać silnie przeciwzmarszczkowo. Wykazały, że związek ten jest 200 razy silniejszy w zwalczaniu wolnych rodników niż witamina E.


Działanie antyandrogenne

Odpowiedzialnym za przetłuszczanie się skóry oraz wypadanie włosów na tle androgenowym jest enzym 5 alfa reduktazy. Enzym ten powoduje przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). DHT w przypadku włosów powoduje ich szybsze starzenie się, co za tym idzie szybsze ich wypadanie. Na ich miejsce odrastają włosy słabsze, co z czasem może doprowadzić do całkowitej ich utraty. Obecność nadmiaru DHT w skórze prowadzi do jej przetłuszczania i trądziku.

Zielona herbata jest jednym z produktów, który ma działanie hamujące 5 alfa reduktazę, a co za tym idzie ma działanie antyandrogenowe.

Jak używać zieloną herbatę

Aby odnieść dobre efekty z kuracji zieloną herbatą warto pić od 2-3 szklanek dziennie. Raz zaparzone liście herbaty możemy wykorzystać ponownie do przygotowania kolejnych dwóch naparów. Zielonej herbaty nie należy słodzić, gdyż straci ona swoje właściwości.

Nie należy również zalewać ją wrzącą wodą. Zalanie zbyt gorącą wodą sprawia że z herbaty wyzwala się toksyna, która nadaje jej gorzki smak. Kiedy pijąc zieloną herbatę poczujemy goryczkę, napar wylać i przygotować go od nowa. Najlepiej przed zalaniem herbaty wodą odczekać kilka minut, żeby woda nieco przestygła.

Warto też pamiętać, że herbata ta ma właściwości odwadniające, dlatego po wypiciu szklanki herbaty warto wypić szklankę wody lub lepiej świeżo wyciskanego soku, żeby uzupełnić płyny. Oprócz tego trzeba pamiętać, że zielona herbata również wychładza organizm. Pijąc ją regularnie, dobrze jest wprowadzić do naszego jadłospisu dla równowagi rozgrzewające przyprawy, takie jak imbir czy cynamon.

Pamiętając o powyższych zasadach możemy w pełni cieszyć się smakiem i działaniem leczniczym zielonej herbaty.

Komentarze

  1. Ewelina pisze:

    A czy picie zielonej herbaty smakowej w torebkach też ma takie zastosowanie?

    • Krystyna Koziarska - Mendonça pisze:

      Lepiej unikać picia herbaty w torebkach, nie tylko się to tyczy herbaty zielonej. W tych torebkach często lęgną się pleśnie, które później wypijamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>