Z kuchni do kosmetyczki – Ocet jabłkowy cz II

W poprzednim wpisie pisałam jak szerokie zastosowanie ma ocet jabłkowy w kosmetyce. Ale prawdziwe cuda może zdziałać ocet stosowany wewnętrznie. Osobiście jestem przeciwniczką picia octu z wodą,  ale dodaję go do sałatek, sosu pomidorowego, ryb. Generalnie do wszystkiego do czego pasuje jego lekko kwaśny smak. Jest dużo bardziej pyszny, a potrawy zyskują wspaniały smak.

Więcej pomysłów na wykorzystanie octu jabłkowego w potrawach można znaleźć w książce:
„Plan wypłukiwania tłuszczu” autorstwa Ann Louise Gittleman.

Odchudzanie

Przejdźmy jednak do rzeczy. Ocet jabłkowy ma parę wspaniałych właściwości, które naprawdę warto wykorzystać. Po pierwsze pomaga przy utracie zbędnych kilogramów i utrzymaniu wagi. Jak to działa? Mianowicie ocet pomaga ustabilizować poziom insuliny we krwi. Kiedy mamy problem z tym hormonem, obniża się nam poziom cukru we krwi. Komórkom zaczyna brakować tego nośnika energii, czego skutkiem jest osłabienie i większe łaknienie. Odczuwamy wtedy szczególnie apetyt na węglowodany, a to w prostej drodze prowadzi do przybierania kilogramów.

Uwaga przy kuracji octowej spadek wagi nie jest szybki, jednak taki sposób utraty kilogramów jest znacznie bardziej korzystny dla zdrowia. Trzeba również pamiętać o jednoczesnym ograniczeniu spożycia soli.

Problem z odpornością na insulinę często mają również kobiety, które cierpią na PCO (policystyczne jajniki). To schorzenie pociąga za sobą szereg bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Między innymi przyrost wagi. Jak się okazuje część z tych dolegliwości ustępuje lub objawy przestają być tak nasilone po utracie wagi, w której właśnie pomoże ocet jabłkowy oraz dieta uboga w węglowodany.

„Babskie sprawy” – stabilizacja miesiączki

Ocet zawiera między innymi kwas jabłkowy. Kwas ten jest jednym z elementów, który wspomaga produkcję glikogenu, który z kolei przyczynia się do uregulowania menstruacji. Glikogen stanowi również źródło energii dla organizmu. Glikogen jest uwalniany z wątroby i jest kontrolowany między innymi przez insulinę. Czyli znów, kluczem do ustabilizowania miesiączki jest stabilizacja insuliny.

Ocet jabłkowy przy trądziku

Zażywanie octu pomaga zwalczyć nadmierny rozrost drożdżaka candida. Grzyb ten bytuje sobie w każdym zdrowym organizmie. Jednak w niektórych przypadkach, a dobie złych nawyków żywieniowych jest to dość częste, nadmiernie się rozrasta. Bytuje sobie przede wszystkim w jelitach, które uszkadza. Powoduje, że produkty przemiany materii, które miały zostać wydalone, po części przedostają się z powrotem do organizmu. Skutek – organizm stopniowo jest zatruwany. Wynikiem takiego zatrucia może być między innymi dość uporczywy trądzik, który jest odporny na antybiotyki. Próby leczenia trądziku wywołanego candidą, nawet jeśli skuteczne, to mają krótkotrwale skutki. Dopiero opanowanie nieproszonego gościa przynosi zadowalające efekty.

Oczywiście całkowite wyleczenie się z candidy to proces żmudny, długotrwały i wymagający wielu wyrzeczeń. Jednak sprzymierzeńcem w walce z pasożytem jest ocet jabłkowy, który dość skutecznie go zwalcza.

Komentarze

 1. Zainteresowała mnie tematyka. Uważąm, że można to jeszcze trochę bardziej rozwinąć.

  • Krystyna Koziarska - Mendonça pisze:

   Chętnie ją rozwinę, dopiszę sobie do listy tematów do opisania. Dziękuję za sugestie.

  • Vedat pisze:

   Ja mogę potiwerdzić działanie octu jabłkowego! Kupuję taki ocet „bio”, z pływającymi farfoclami. Piję go już kilka miesięcy, rozcieńczony z wodą, czasem dodaję do sałatki, tak jak proponujesz. I faktycznie okres mi się wyregulował

 2. Ola pisze:

  Ja mogę potwierdzić działanie octu jabłkowego! Kupuję taki ocet „bio”, z pływającymi farfoclami. Piję go już kilka miesięcy, rozcieńczony z wodą, czasem dodaję do sałatki, tak jak proponujesz. I faktycznie okres mi się wyregulował :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>