Tajemnica witaminy E

Kittikun Atsawintarangkul / FreeDigitalPhotos.net

Pisałam już wcześniej o antyoksydantach, przyszedł czas na opisanie kolejnego. W poprzednim poście o oleju arganowym wspomniałam już o wspanialej witaminie jaką jest witamina E.

Jest to związek rozpuszczalny w tłuszczach, jest bardzo efektywna w zwalczaniu wolnych rodników w naszym ciele. W zasadzie jest witamina ta jest rodziną ośmiu potężnych antyoksydantów, Tokofenoli i Tokotrienoli.

Alfa – tokofenol jest formą witaminy E, która najpowszechniej występuje w naszym organizmie. Ochrania błony komórkowe oraz same komórki przed uszkodzeniem, które mogą spowodować wolne rodniki.

Podczas normalnego procesu metabolicznego tlen reaguje z innymi związkami, w ten sposób tworzą się wolne rodniki. Są one bardzo niestabilne i toksyczne. Przyczyną tej ogromnej niestabilności rodników jest to, że posiadają one niesparowane elektrony. Dlatego atakują one związki, które znajdują się w pobliżu, kradnąc im elektrony. Wtedy rodniki stają się stabilne i nie stwarzają już zagrożenia. Jednak te związki, które zostały „okradzione”, stają się niestabilne, tak więc jedne rodniki zostają zamienione na drugie. Podczas tej reakcji łańcuchowej powstają coraz to nowe niestabilne i toksyczne elementy.

Ten cały proces musi być kontrolowany przez antyoksydanty, właśnie po to by ochronić komórki wraz z ich zawartością, a szczególnie DNA. Tak więc witamina E stosowana wewnętrznie będzie chroniła komórki naszego organizmu przez zniszczeniem. Naturalnym źródłem tej witaminy są: owoce morza, jabłka, marchew, seler, oliwki, orzechy, nasiona, szpinak, szparagi, awokado, Warzywa o ciemnych zielonych liściach, pełne ziarna.

Oczywiście stosowanie witaminy doustnie to nie wszystko, warto smarować nią również skórę. Oto parę przyczyn, dla których warto ją stosować.


Witamina E chroni naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym

Powszechnie używa się ją w lotionach i kremach z filtrami. Zastosowanie serum z tą witaminą pod filtr spowoduje wzmocnienie jego działania. Witamina uszczelnia powłokę naskórka, dzięki tej właśnie reakcji rośnie odporność skóry na działanie promieni słonecznych.

Witamina E chroni skórę przed utratą wody

Pomaga zapobiegać odwadnianiu skóry. Stosowana regularnie zostawi naszą cerę jaśniejącą i zdrową. Dodatkowo, dzięki swojemu antyutleniającemu działaniu skutecznie działa w procesie odmładzania skóry. Więcej, jako ze jest rozpuszczalna w tłuszczach, dzięki temu ma ułatwione zadanie w przenikaniu do głębszych warstw skóry. Tylko związki rozpuszczalne w tłuszczach o odpowiednio małych cząsteczkach są w stanie to zrobić. Witamina E właśnie posiada tą właściwość.

Warto więc ją dodawać do kosmetyków, których używamy na co dzień, a osoby z sucha skóra mogą spokojnie stosować ją jako serum w czystej postaci.

Witamina E pomaga w zwalczaniu trądziku

Ze względu na swoje właściwości gojące i odbudowujące jest wykorzystywana w leczeniu wszelkiego rodzaju wyprysków. Jest jedno ale. W byt dużym stężeniu potrafi mocno zatkać pory skóry. Dlatego jeśli osoby o tłustej skórze zdecydują się stosować witaminę E niech robią to ostrożnie i z wyczuciem. Dobrze jest dozować sobie tą witaminę i obserwować reakcję skóry. Jeśli zaobserwujemy pogorszenie stanu, to oznacza że przesadziliśmy z dawką.

Przy trądziku warto stosować antyoksydanty zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Zarówno odpowiednia pielęgnacja jak i suplementacja doskonale wspierają leczenie skóry z trądzikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>