Sylimaryna – ratunek dla skóry

Sylimaryna powszechnie jest stosowana w problemach z wątrobą. Niedawne badania potwierdzają jednak że związek ten może mieć dużo szersze zastosowanie. Wykazuje dość dużą skuteczność przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń skóry. Między innymi trądziku, szczególnie różowatego, poleca się ją również przy łuszczycy. Postanowiłam trochę zbadać temat.

Czym jest Sylimaryna

Jest to mieszanina flawonolignianów. Z czego 50% mieszanki stanowi sylibina, dzięki której sylimaryna jest tak skuteczna w walce z toksynami atakującymi naszą wątrobę. Doskonałym źródłem tego związku jest ostropest plamisty, który zawiera go w aż 80%.

Zioło przyspiesza regenerację wątroby nawet czterokrotnie, obniża zawartość tłuszczów we krwi, wspomaga przepływ żółci z wątroby i ochrania woreczek żółciowy. Zwiększa również odporność insulinową co jest bardzo pomocne nie tylko przy schorzeniach skóry, ale także przy leczeniu policystycznych jajników. Dzięki tej ostatniej właściwości może być pomocna przy utracie wagi.


Jak sylimaryna wpływa na skórę

Związek ten dość silnie hamuje aktywność czynnika transkrypcyjnego, który jest odpowiedzialny za produkcję białek zaangażowanych miedzy innymi w powstawanie stanu zapalnego. Dalej w tym procesie hamuje aktywność receptorów androgenowych w skórze. Te receptory mogą być główną przyczyną powstawanie trądziku. Osoby z poprawnym poziomem hormonów, ale przy nadmiernej aktywności receptorów również mogą cierpieć na trądzik i walczyć z nadmiernym przetłuszczaniem skóry.

Powyższa aktywność sylimaryny w skórze jest dość wysoka, dlatego można włączyć ją zarówno do pielęgnacji zewnętrznej jak i suplementacji.

Jeszcze jedną jej ciekawą właściwością jest wspomaganie ochrony skóry przed promieniowaniem UV zarówno przy stosowaniu wewnętrznym jak i zewnętrznym.

Dawkowanie sylimaryny

Dawki są mocno zróżnicowane. Różne źródła podają różne dawki od 100 mg do 600 mg dziennie. Przyjęte jest że można zażywać do 1000 mg dziennie bez dodatkowych efektów ubocznych. Jeśli jednak wystąpi biegunka, wysypka lub swędzenie to znaczy że przesadziliśmy z dawką i trzeba ją zmniejszyć.

Tak mocne zróżnicowanie dawek jest spowodowane tym, że sylimaryna dość słabo się wchłania. Dlatego niektórzy lekarze i zielarze zalecają większe dawki, aby leczenie odniosło pozytywny efekt.

Osobiście stosuję od ponad 2 miesięcy ostropest plamisty w dawce 2 łyżeczki dziennie po posiłkach. Już po miesiącu regularnego stosowania zauważyłam pozytywne rezultaty. Przede wszystkim wygładzenie skóry i faktycznie mniej się przetłuszcza. W moim przypadku ostropest plamisty okazał się jednym z bardziej skutecznych preparatów w pielęgnacji skóry.

Komentarze

 1. kita pisze:

  Hej !
  Też walczę z trądzikiem androgenowym. I wykryto u mnie PCO. Ginekolog rzucił receptę na Diane ale nie chcę ryzykować bo nie wiem jak moja skóra zareaguje po odstawieniu tych pigułek. Obecnie stosuję:
  - od miesiąca > b-sitosterol (dawka 375 mg / dzień)
  - od dwóch miesięcy > tretinoinę (Locacid) miejscowo (raz na dwa/trzy dni)
  Szczerze powiem, że efekty mierne. Chcę wytrwać do końca terapii bo wtedy będę mogła powiedzieć czy zastosowane preparaty coś mi pomogły.
  Zastanawiam się też na sylimaryną. Jaki produkt dokładnie zażywasz ?
  Czy stosowałaś b-sitosterol ? Jak tak to w jakich dawkach, czy pomogło i po jakim czasie ?

  • Krystyna Koziarska - Mendonça pisze:

   U mnie też jakiś czas temu stwierdzono torbiele na jajnikach. Wtedy zalecono mi stosowanie spiruliny oraz castagnusa. Pomogło, torbiele znikły. Jednak po jakimś czasie znów się zaczęło. Z PCO, to niestety walka w nieskończoność. Ale da się z tym żyć :) Bardzo ważna tu jest dieta, szczególnie ta o niskim IG. Bardzo cera się poprawia, stabilizuje waga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>