Suplementy diety, czy warto?

suplementy

Często czytam wypowiedzi różnych specjalistów na temat suplementacji. Zresztą nie tylko specjalistów, również śledzę opinie osób, które te suplementy stosują. Opinie są skrajnie różne od zachwytów do zupełnej negacji. Postanowiłam zgłębić ten temat, ponieważ dość mocno wiąże się on z pielęgnacją skóry.

Nasza codzienna dieta

Na palcach u jednej ręki jestem w stanie policzyć, wśród moich znajomych, osoby które odżywiają się w sposób dostarczający organizmowi wszelkich potrzebnych substancji. W dzisiejszych czasach żyjemy w pośpiechu, przez większość życia nie zwracając uwagi na to co jemy i jak jemy. Nie wiem jak czytelnikowi, ale mnie nie raz nie dwa zdarzyło się jeść przy komputerze, w pośpiechu przełykając byle co. A ilu z nas je przed telewizorem, poświęcając więcej uwagi temu co widzimy na ekranie niż temu co mamy na talerzu.

Myślę, że szczególnie kobiety mają problem z dbaniem o siebie i swoje odżywianie. Wynika to z ich natury. Oczywiście ktoś morze powiedzieć że mocno generalizuję, ale ogólna tendencja jest raczej taka, że kobieta stawia sprawy domu, męża, dzieci, rodziców przed swoimi własnymi. Kiedy przychodzi czas, że mogłaby się zająć sobą, najzwyczajniej w świecie nie ma na to siły. Mało z kobiet rozumie, że aby dobrze zajmować się rodziną, trzeba przede wszystkim umieć zająć się sobą.

Nie tylko to co jemy, jak jemy, ale również czy ćwiczymy, czy też nie, czy wystarczająco śpimy czy odpowiednio się relaksujemy ma ogromny wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie na naszą skórę.

———–Edytowano 19.04.2013———–

O jednej jednak ważnej rzeczy trzeba pamiętać. Bez zmiany diety często suplementy nie działają. W zaśmieconym toksynami organizmie w ogóle nie wiele nam zadziała. Więc zanim zdecydujemy się na suplementację, może trzeba by jednak zastanowić się na zmianą diety. Wprowadzić więcej warzyw, mniej węglowodanów. Unikać śmieciowego jedzenie, alkoholu, nadmiernego picia kawy. Po zmianie diety może się okazać, że suplementów potrzebujemy mniej. A na pewno będą one lepiej przyswajane.

———–Koniec edycji———–

Suplementy dobrze dobrane

Z różnych źródeł pochodzą głosy o tym, że suplementy nie działają. Sama stosuję różne suplementy i z mojego doświadczenia wynika, że działają. Skąd te rozbieżności? Przy czym może być całe mnóstwo.

Po pierwsze. Zależy jakie suplementy łykamy. Z suplementami jest jak z kremami. Tabletka nie jest równa tabletce. Wszystko rozbija się o jakość. Zdarza się, że różne preparaty z podobnym składem działają różnie, jeden silniej drugi słabiej. Może być że niekoniecznie jeden preparat jest gorszy a drugi lepszy, może na przykład chodzić o dawkę.

Po drugie. Dawka. To od niej w gruncie rzeczy wiele zależy. Zarówno za dużo jak i za mało nie jest wskazane. Odpowiednio dobrana dawka jest kluczem. Nie zawsze te podane przez producenta są wystarczające, producent proponuje bezpieczne dawki, natomiast podobnie jak w przypadku leków można je modyfikować pod okiem specjalisty.

Po trzecie. Nie ma magicznej tabletki. Nie ma na rynku jednej magicznej tabletki, która rozwiąże wszystkie nasze zdrowotne problemy. Warto suplementy brać w zestawach. Często jeden problem, z którym się borykamy jest spowodowany czym innym, i występuje reakcja łańcuchowa. Dlatego warto leczyć się zarówno objawowo jak i przyczynowo.

Sama zauważyłam, że stosując dobrze dobrane preparaty mocno poprawiła się jakość mojej skóry. Moim zdaniem warto włączyć do codziennej pielęgnacji odpowiednie suplementy, pod warunkiem, że korzystamy z odpowiednich produktów w odpowiednich dawkach.

Komentarze

  1. Gosia pisze:

    Chciałam jeszcze dodać, że warto od czasu do czasu oczyszczać organizm. Jest wiele diet oczyszczających, które pomogą pozbyć się nadmiaru toksyn z organizmu. Wówczas stosowane suplementy są lepiej przyswajane przez organizm. Z wiekiem spada produkcja niektórych substancji wytwarzanych przez organizm, np. koenzymu Q-10, dlatego należy uzupełniać ich niedobory. Ponadto nadmierna ekspolatacja gruntów rolnych doprowadziła do wyjałowienia gleby,np. niedobory selenu w glebie zaobserwowano w znacznej części Europy. Obniża się przez to wartość odżywcza produktów pochodzących z rolnictwa, dlatego suplementacja zdecydowanie TAK! Tylko z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>