Skóra twarzy, aż tak inna?

Często natrafiam na teorie, że skóra twarzy jest ekstra wrażliwa i nie należy jej fundować zbyt intensywnych zabiegów. Szczególnie takich, które zamierzamy stosować w warunkach domowych. Można też zapomnieć jej intensywnym złuszczaniu, masażach, ćwiczeniach (pewien lekarz nawet twierdził, że ćwiczenia twarzy wzmagają pojawianie się zmarszczek), bo te wszystkie rzeczy jej szkodzą. Pozwolę sobie podyskutować z tą teorią.

Cała nasza skóra, nie tylko twarzy, jest największym organem naszego ciała i tak jak pozostałe organy, ciężko pracuje. Jest zarówno membraną jak i barierą. Skonstruowaną tak, aby przepuszczać to co powinno zostać przepuszczone i blokować to co nie powinno się dostać do naszego organizmu.

Skóra pod mikroskopem

Skóra twarzy owszem jest inna, pod mikroskopem widać że komórki skóry twarzy są mniejsze niż komórki skóry reszty ciała. Mniejsze komórki oznaczają mniejszą przepuszczalność i mniejszą blokadę. Jakie są konsekwencje tej konstrukcji?

Przede wszystkim skóra twarzy szybciej traci wodę niż reszta ciała. Tak więc należy poświęcać jej szczególnie dużo uwagi i regularnie ją nawilżać.

Na twarzy znajdziemy również więcej porów niż nigdzie indziej. To oznacza że Twoje nawyki żywieniowe czy błędy pielęgnacyjne, będą widoczne przede wszystkim tutaj. Wszelkie toksyny będą uwalniane właśnie tędy pod postacią wszelkich wyprysków i zaskórników.

Po co są gruczoły łojowe?

Na całej głowie mamy również masę mikroskopijnych gruczołów, zwanych gruczołami łojowymi. Produkują one woskowatą tłustawą ciecz zwana sebum. Zadaniem sebum jest smarowanie oraz natłuszczanie skóry twarzy i włosów, dzięki temu zachowuje elastyczność. Gruczoły łojowe znajdziemy również na reszcie ciała, z wyjątkiem wewnętrznej części słoni i podeszwy stóp. Te gruczoły często są przeklinane przez posiadaczki skóry tłustej.

Tak skóra twarzy jest inna niż reszta naszego ciała, ale jednak cały czas jest to skóra. Dlatego masowanie, ćwiczenie a nawet szczotkowanie (tak szczotkowanie!) dobrze jej służy.

Jest ogromna różnica pomiędzy skórą zaniedbaną a taką, o którą troskliwie się troszczymy. Tą różnicę widać gołym okiem. Na tej o którą nie dbamy pojawiają się przebarwienia, zmarszczki zwiotczenie, wypryski. Dlatego regularne masowanie, ćwiczenie, złuszczanie jest tak ważne dla jej zdrowia i piękna.

Komentarze

 1. Ala pisze:

  A co to znaczy szczotkowanie skóry? Jeszcze się z tym nie spotkałam?

  • Krystyna Koziarska - Mendonça pisze:

   Szczotkowanie skóry jest wspaniałym zabiegiem. Szczotkuje się całe ciało, twarz również. Napiszę o tym osobny tekst, bo ta prosta procedura jest zbawienna dla skóry.

   Pozdrawiam
   Krystyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>