Razem raźniej, czyli jak poradzić sobie ze stresem

Lekarstwo na samotność

Pisząc kolejny rozdział publikacji o trądziku po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu jak silny wpływ na nasz wygląd ma psychika. I to nie tylko o trądzik chodzi. Kiedy człowiek jest zestresowany cały chodzi szary i wymięty. A stres najczęściej pojawia się, kiedy poddajemy się otaczającemu nas chaosowi, kiedy porywa nas prąd wydarzeń i przestajemy nad wszystkim panować. Po prostu rzeczy same się wydarzają.

Podczas mojej przygody z hawajskim szamanem, o którym wspomniałam w jednym z wpisów nauczyłam się jednej bardzo ważnej rzeczy. To my, ludzie jesteśmy w pełni odpowiedzialni za to, co wydarza się w naszym życiu. Na początku ten fakt wzbudzał we mnie bunt. Bo jak to? Dlaczego? Po co? Co sama się prosiłam o to, co mnie złego spotyka? Było to dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Jednak od czasu tego trzydniowego warsztatu zgłębiałam temat, aby wreszcie zrozumieć, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi i dlaczego ja mam wziąć na siebie całą odpowiedzialność.

Po miesiącach poszukiwań wreszcie zrozumiałam. Te wszystkie złe, czy dobre zdarzenia, które spotykają nas w życiu są zaplanowane. Co więcej, są zaplanowane przez nas, po to żeby w tym życiu, którym dysponujemy przerobić pewne lekcje. Po to, żeby nas ukształtować takimi, jakimi jesteśmy. Kiedy cierpimy na przykład na brak pieniędzy, kiedy mamy wrażenie, że wszystko co robimy nie ma większego sensu, możemy podążać ścieżką rozpaczy i frustracji. Najczęściej tak właśnie robimy. Machamy ręką, wzruszamy ramionami, uznajemy, że to siła wyższa, nie mamy na to wpływu i poddajemy się.

Możemy jednak podjąć decyzję, że schodzimy z tej ścieżki, bierzemy na siebie odpowiedzialność za własne życie. To właśnie wtedy, kiedy postanawiamy to zrobić wszystkie rzeczy, ludzie i zdarzenia zaczynają się wokół nas zmieniać. Zaczynamy pisać swoją nową przyszłość, zmieniamy schematy i to jest piękne. Kiedy jednak zeszło się z drogi, już nie jest tak łatwo iść. Napotykamy różne przeszkody. Największą z nich jest osamotnienie.

W momencie podjęcia decyzji o zmianie, odkrywamy, że nagle wokół nas robi się pusto. To jest najtrudniejszy moment, tutaj najwięcej ludzi się poddaje. Są rozżaleni, bo jak to jest możliwe, że przyjaciele i rodzina, którzy zawsze zdawali się wspierać nagle zaczynają atakować, odwracać się od nas. Zostajemy sami, bo nasza praca nad własnym rozwojem często jest zupełnie niezrozumiała dla otoczenia, które podejmuje wszelkie próby, aby ściągnąć tą nową wibrującą pozytywnie istotę jaką się stajemy, na jej stare miejsce. Zmiana wyzwala w nich strach, ale to jest ich lekcja do przerobienia.

Mało jest takich osób, które na dłuższą metę jest sobie w stanie poradzić z tym. Wtedy potrzebne jest wsparcie. Jeśli go brak, to najczęściej ze strachu przed odrzuceniem i samotnością wracamy do starych schematów, przyzwyczajeń i układów. Ponownie pojawiają się wewnętrzne rozdarcie i frustracja. Bo z jednej strony chciałoby się zmiany, chciałoby się rozwoju, pójścia naprzód ku światłu, jednak ciemna droga pełna cierni i samotności przeraża. Wygodniej jest po prostu zostać na utartej ścieżce i pozbyć się odpowiedzialności za własne życie. Dlatego najczęściej mówimy, nie stać mnie na to, nie mam czasu, bo dzieci, mąż, żona, babcia, dziadek, pies i kot, bo praca, od której zresztą z reguły chcemy się uwolnić.

Sama tego doświadczyłam, najczęściej zasłaniałam się brakiem pieniędzy i czasu. To były moja ulubione wymówka, bo w mojej głowie bardzo prawdziwe. Kiedy podjęłam decyzję o zmianie, od razu trafiłam na mocne wsparcie. Miałam szczęście. Zdaję sobie z tego sprawę. Zaczęłam inwestować w siebie swój czas i swoje pieniądze. Wiedząc o tym jak wsparcie w rozwoju jest ważne, szczególnie dla tych, którzy chcą rozwijać się w biznesie oferuję wspólną drogę, bo razem dużo łatwiej przebrnąć prze chaszcze chaosu, który nas otacza.

Osoby z Wrocławia i okolic, zainteresowane wspólną nauką, rozwojem i wsparciem zapraszam do kontaktu.

Kontakt


Photo by David Castillo Dominici

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>