(Nie)piękna Kleopatra

Kleopatra

Kleopatra VII Filopator jest i zawsze była uważana za symbol wręcz nieziemskiego piękna. Potrafiła uwieść dwóch potężnych mężczyzn, Juliusza Cezara a później Marka Antoniusza. Sama była bardzo wpływową, wyedukowaną i twórczą kobietą.

Kleopatra była greczynką. Pochodziła z greckiej dynastii Ptolemeuszy, która objęła władzę w Egipcie po śmierci Aleksandra Wielkiego. Kleopatra była ostatnia z tej dynastii. Przejdźmy jednak do rzeczy. Zatrzymajmy się chwilę na urodzie Kleopatry. Moneta, która ilustruje poniższy wpis zawiera wizerunek Kleopatry. Lekki szok? No właśnie, gdzie to piękno!?! Małe czoło, wystający podbródek, wąskie usta i haczykowaty nos. Jeśli obraz jest akuratny chociaż w połowie, to Kleopatra nagle przestaje być seks symbolem, za który była uważana przez całe stulecia.

Co ciekawe współcześni jej pisarze wspominali że była bardzo inteligentna i charyzmatyczna, ale nie wspominali o tym że była piękna. Może uwiodła Juliusza Cezara i Marka Antoniusza ale na pewno pięknością nie była.

Niecodzienne składniki

Kleopatra miała zdolność do języków, jako jedyny władca ze swojej dynastii nauczyła się władać językiem egipskim. Napisała również książkę. I to nie byle jaką! Była to pierwsza znana księga o kosmetyce. Niestety dzieło nie zachowało się w całości do dzisiejszych czasów. Z sześciu części, które przetrwały możemy wyczytać całą masę przepisów na maści, toniki i pudry. W zasadzie można powiedzieć ze był to jeden z pierwszych podręczników w tej materii.

Opisane remedia miały różną moc działania. W swoich przepisach używała zioła, oleje zwierzęce i roślinne. W miksturach na wypadanie włosów na przykład znajdziemy również takie składniki, jak palone zęby konia, odchody myszy, palone myszy. No cóż myślę ze nie ma sensu sprawdzać czy kosmetyki na tym przygotowane będą działać.

Zabiegi pielęgnacyjne

Do dziś kojarzymy Kleopatrę przede wszystkim z jej zabiegami pielęgnacyjnymi. Najbardziej znane to kąpiele w kozim mleku. Kleopatr podróżowała również całe kilometry do Morza martwego aby móc się wykąpać w jego wodach i zastosować lecznicze maski. Podobno Kleopatra sama wyrabiała swoje maseczki na twarz i używała do tego głównie glinki. Stosowała jako maski olej sezamowy lub oliwę z oliwek, nakładane na 20 min na twarz następnie ścierane. Używała również olejku z róży.

Te zabiegi miały zachowywać jakoby piękno jej skóry i uwalniać od zmarszczek. Trzeba jednak pamiętać że Kleopatra zmarła w wieku 39 lat. Nie jest to jakiś wiek starczy nawet na tamte czasy. I tak jak skóra kobiet faktycznie po 35 roku życia zaczyna wiotczeć i się marszczyć, to jednak Kleopatra nie używała tych zabiegów tylko po 35 roku życia, ale znacznie wcześniej. Ktoś może powiedzieć że zapobiegała starzeniu, bardzo być może. Na pewno te zabiegi dawały właśnie taki efekt, jednak dla mnie to wygląda bardziej jak kuracja lecznicza niż odmładzająca.

Składniki kosmetyczne, czy leki?

To ze Kleopatra miała problemy ze skórą wydaje się dość mocno prawdopodobne. W tamtych czasach symbolem pozycji i bogactwa była biała skóra. Dbano więc o to żeby jej nie opalać im bielsza była tym lepiej. Aby uzyskać lepszy efekt stosowano pudry. Częstym składnikiem była biel ołowiana. Używano również innych składników, ale biel ołowiana najlepiej przylegała do skóry. W dzisiejszych czasach wiadomo, że ołów jest bardzo trujący, wtedy niestety nie posiadano takiej wiedzy. Biel ołowiana stosowana na skórę daje niestety bardzo nieprzyjemny efekt. Najpierw pożądanej białej cery, później skóra ulega zniszczeniu. Na początku szarzeje, później może nawet pokryć się krostami i bliznami. Czy to spotkało Kleopatrę? Tego się nie dowiemy nigdy. Jedno jest pewne, metody, które stosowała, do tej pory wykorzystywane są w leczeniu między innymi trądzików czy łuszczyc.

Wielka królowa

Piękna czy nie, ze skórą gładką czy pokrytą krostami, jedno jest pewne. Kleopatra odcisnęła swoje piętno w historii. Była przebiegłym politykiem, który rządził Egiptem przez 19 lat. Była negocjatorem i pisarką. Jednym słowem była wszechstronna i utalentowana. Żadne zmiany skórne, jeśli nawet były, nie przeszkodziły jej w dokonaniu wspaniałych dzieł. Kto wie, może właśnie dzięki temu miała tak szerokie rozeznanie, szczególnie w kosmetyce i była tak dociekliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>