Jak dobrze znasz swoją skórę?

Skóra jest największym organem naszego ciała. Tak, to nie tylko powłoka, to cała skomplikowana fabryka, z wyspecjalizowaną maszynerią, w której zachodzą bardzo liczne procesy. Dodatkowo jest na samym końcu łańcuszka związanego z wchłanianiem i wydzielaniem. Dlatego też wszystkie złe i dobre sprawy, które się dzieją wewnątrz naszego organizmu są widoczne na skórze. Na jej wygląd więc ma wpływ to jak żyjemy, co jemy i pijemy, poziom naszych hormonów, stress, wiek, wszelkie choroby, na które zapadamy. Można by tak wymieniać w nieskończoność, bo tak naprawdę na skórę ma wpływ wszystko co ma jakikolwiek wpływ na resztę naszego organizmu.

Z kolei wygląd naszej skóry ma ogromy wpływ a to jak my się czujemy. Nie bez powodu mówi się, że najważniejsze jest to, aby czuć się dobrze we własnej skórze. To jaka jest nasza skóra ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Dlatego też osoby z trądzikiem, łuszczycą czy innymi chorobami skóry cierpią nie tylko fizycznie, ale chyba przede wszystkim psychicznie.

Ważnym jest, żeby zrozumieć, że nie tylko produkty pielęgnacji skóry różnią się między sobą, ale również skóra każdego z nas różni się od skóry innych osób. Żyjemy w różnych klimatach, nawet w Polsce klimat nadmorski różni się od górskiego. Inaczej jemy, inaczej odpoczywamy, śpimy różną ilość godzin oraz każdy z nas ma inne predyspozycje genetyczne. Dlatego produkt, który dla jedne osoby okazała się zbawienny, dla innej może okazać się totalną porażką. Dotyczy to w równym stopniu produktów ekologicznych jak i tych chemicznych.

Poznaj swoją skórę

Aby uzyskać największą korzyść ze stosowanych produktów jest bardzo ważnym żeby poznać swoją skórę. Najczęściej grupuje się skóry ze względu na ilość wytwarzanego sebum. Czyli na suchą, mieszaną i tłustą. Ten podział jednak nie oddaje wszystkich różnic, ponieważ tłusta skóra może nam się wysuszyć, na suchej skórze może pojawić się trądzik, który z reguły męczy osoby z tłustą skórą. W zasadzie można powiedzieć, że niemal wszyscy ludzie mają skórę mieszaną.


Nasza skóra dodatkowo ulega zmianom. Zmiany te mogą być powodowane cyklem u kobiet, zmiana klimatu, zmiana wody, zmiana jedzenia itd. Jak widać jest wiele możliwości. A my, w naszej pielęgnacji musimy się do tych zmian dostosować.

Jak to teraz wszystko opanować?!? Przede wszystkim dobrze jest obserwować co się dzieje z naszą skórą. Co szczególnie na nią wpływa, może jakieś szczególne jedzenie. Warto też mieć na podorędziu kilka produktów, szczególnie jeśli się zmagamy ze skórą tłusto-suchą, która chyba jest najtrudniejsza w pielęgnacji. Można też na różne partie twarzy nakładać różne produkty. To nie jest wcale przesada! Skoro skóra potrzebuje różnych produktów, w różnych miejscach, trzeba jej to zapewnić. Sama dokładnie tak postępuję. Dodatkowo steruję produktami w zależności od tego w jakim akurat stanie jest moja skóra. Nagrodą za wysiłek jest wspaniała skóra.

Do tego warto przestrzegać 3 żelaznych zasad.

1. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce

Słonce jest nam potrzebne, o tym pisałam w innym wpisie, jednak trzeba zrozumieć jakie mechanizmy zachodzą w skórze, którą nadmiernie opalamy. Po pierwsze kolagen i elastyna pod wpływem promieni słonecznych ulegają zwłóknieniu. Dlatego też przyspieszamy w ten sposób starzenie się skóry. Do tego naskórek ulega pogrubieniu, co w przypadku osób ze skórą skłonną do zatykania porów, może pogłębić stan zapalny skóry.

2. Przestań palić

Nie tylko chodzi o palenie aktywne, ale również i bierne. Badania dowodzą, ze bierni palacze są równie narażeni choroby spowodowane paleniem jak osoby palące. To samo się tyczy skóry. Dym z papierosów w dość dużym stopniu uszkadza włókna przede wszystkim elastyny, a więc paląc również narażamy się na przedwczesne zestarzenie.

3. Bądź delikatna dla swojej skóry

To szczególnie tyczy się osób, które zmagają się z chorobami skóry. Choć i osoby ze zdrowa skórą potrafią doprowadzić ją do ruiny stosując na przykład zbyt agresywne oczyszczanie skóry. Ze skórą trzeba być delikatnym, troszczyć się o nią, delikatnie oczyszczać, delikatnie nawilżać i złuszczać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>