Doskonała broń w walce o młodość skóry – KOLAGEN

Żeby nie było, że tylko „wieszam psy” na składnikach kosmetycznych, dziś napiszę o jednym, który ma prawdziwie dobroczynne działanie na naszą skórę, włosy i paznokcie. Mowa będzie o Kolagenie.

Czym jest kolagen?

Słowo kolagen wywodzi się z języka greckiego: cola – klej, oraz genno – rodzić.

Tłumacząc dosłownie oznacza to „Klejo – rodny”. W zasadzie nazwa ta, której oczywiście w polskim słowniku nie znajdziemy, oddaje całą zasadę działania kolagenu.

Kolagen to białko proste. Zbudowany jest z długich, spiralnych łańcuchów peptydowych, w których występuje 19 aminokwasów. Tworzy coś w rodzaju siatki, która podtrzymuje skórę, nadaje jej sprężystość i jędrność.

Młode skóry kolagenu mają dużo, jednak po 23 roku życia stopniowo zaczyna go ubywać. Skutkiem czego jest powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry.

Kolagen w kosmetyce.

Pierwsze próby zastosowania kolagenu w kosmetyce nie były zbyt udane. Stosowano przede wszystkim kolagen syntetyczny oraz bydlęcy. Jednak kolagen uzyskany w ten sposób nie był biologicznie aktywny, a więc w gruncie rzeczy mało użyteczny.

Kolagen biologicznie aktywny wynaleziono w Polsce! Konkretnie w Gdańsku, jednak nie można było go stosować w innych warunkach niż chłodniczych. Co utrudniało nieco jego rozpowszechnianie.

Formułę kolagenu, który nie tracił swych wspaniałych właściwości w temperaturze pokojowej dopracowali dopiero laboranci Inventia Polish Technologies. Od tamtej pory na rynku pojawiły się kosmetyki z wykorzystaniem tego cennego składnika, można również kupić kolagen w czystej postaci. A preparat naprawdę działa!

Cudowny kosmetyk.

Kolagen jest polecany praktycznie do każdego rodzaju skóry. Nie uczula, nie podrażnia i nie uzależnia od siebie skóry. Nie powoduje żadnych działań ubocznych. Przede wszystkim jest polecany przy skórze wiotczejącej. Ma działanie liftingujące. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyk, w którym zastosowano kolagen powinien mieć go minimum 30%. Kolagen można też stosować samodzielnie lub w połączeniu z kwasem hialuronowym.

Zwiększa zdolności skóry do wiązania wody, optycznie wygładza zmarszczki, działa naprawczo na skórę zniszczoną nadmiernym opalaniem.

Dobrą wiadomością dla Pań, które są posiadaczkami skóry dojrzałej i tłustej, której mało który typowy krem przeciwzmarszczkowy służy, jest to, że kolagen nie tylko walczy ze zmarszczkami, ale również pomaga zniwelować wszelkie wypryski, ponieważ przyspiesza proces ziarninowania i gojenia ran.

Kolagen jest szczególnie polecany kobietom, ponieważ jego gęstość w skórze u kobiet i mężczyzn w tym samym wieku znacznie się różni. U kobiet jest ona dużo niższa, dlatego kobiety starzeją się szybciej niż mężczyźni.

********** edytowano 25.10 2011 **********

Ostatnio miałam przyjemność uczestniczyć w wykładzie z biochemii, traktował on o skórze jako membranie, która jest tylko przepuszczalna dla niektórych substancji. Niestety z wykładu wynika że nie ma szans, aby kolagen zaaplikowany na skórę przeniknął w głąb. Więc stosowanie go jako smarowidła nie bardzo ma sens.

Natomiast kolagen można wstrzykiwać. Pojawiły się również na rynku rollery do użytku domowego. Rollery są wyposażone w dziesiątki, niektóre w setki maleńkich cieniutkich igiełek, które nakłuwając skórę i w prowadzają substancje aktywne do skóry właściwej. Z opinii osób, które je stosowały, wynika ze jest to dość skuteczna metoda aplikacji składników, które inaczej nie mają szans żeby przedostać się do głębszych warstw naszej skóry.

Komentarze

  1. Ola pisze:

    hehe, no właśnie. Ja kiedyś stosowałam czysty kolagen, ale nie widziałam jakichś spektakularnych efektów. Dzięki za uzupełnienie z wyjaśnieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>