Cudowne właściwości oleju rycynowego

Ostatnio zaczytałam się na temat stosowania oleju rycynowego. Większości osób olej rycynowy kojarzy się z pielęgnacją włosów i paznokci. Słusznie, olej wspaniale wpływa na wzmocnienie włosów, nabłyszcza je, zapobiega rozdwajaniu i łamaniu. Doskonale wpływa na zmiękczanie skórek przy paznokciach. Jest na ten temat wiele opracowań, więc ten temat pominę poświęcając nieco uwagi troszkę mniej znanemu zastosowaniu tego cennego oleju. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest olej rycynowy?

Olej pozyskuje się z bardzo trującej rośliny (rącznik pospolity). Sam olej jednak nie jest trujący. Wyciska się go na zimno następnie wygotowuje w wodzie, co powoduje rozkładanie toksyny, która jest trująca. Po takiej obróbce zostaje nam olej, który ma niesamowite właściwości, niektórzy mówią że wręcz cudowne. W Rzymie był zwany Oleum Palmae Christi, czyli Olej Dłoni Chrystusa.

W dawnych czasach używano oleju do celów przeczyszczających jako że wzmaga perystaltykę jelit. W celach przeczyszczających używa się go do dzisiaj. W medycynie ludowej wykorzystywano go w wielu schorzeniach, między innymi na trudno gojące się rany.

Olej rycynowy zawiera gliceryd kwasu rycynolowego (80-90%), kwasu olejowego, linolowego (8%), stearynowego i palmitynowego. Zastosowany na skórę działa rozmiękczająco i oczyszczająco, natłuszczająco i przeciwzapalnie.

Okłady z rycyny

Egar Cayce, uważany za ojca medycyny holistycznej odkrył, że olej rycynowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Zalecał na wiele dolegliwości między innymi robienie okładów z oleju rycynowego. Stwierdzono, że około 2 godzinne okłady z oleju pobudzają produkcję limfocytów. Okłady wspierają leczenie chorób, które są spowodowane zaburzeniami obiegu limfy.

Okłady z oleju rycynowego można zrobić samemu. Nasączone w oleju szmatki należy przykładać na leczone miejsca, następnie nakryć je folią, ręcznikiem i podgrzewać termoforem lub poduszką elektryczną. Okład trzymać od godziny do dwóch, następnie wycieramy skórę wodą z sodą oczyszczoną.

Okłady stosuje się między innymi w następujących chorobach: wrzodach żołądka, zaparciu, nadciśnieniu, zapaleniu wyrostka robaczkowego, nieżytu żołądka, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, odmiedniczkowego zapalenia nerek, zapalenia okrężnicy, zapaleniu kości i stawów, krwiaku otrzewnej, hemoroidach, w chorobach „kobiecych”, w chorobach skórnych, urazach szyi, kręgosłupa, bicepsów, bólu krzyża.

Broń w walce z trądzikiem

Olej rycynowy ze względu na swoje właściwości antyseptyczne jest skutecznym środkiem w zwalczaniu zmian trądzikowych. Niewielką ilością ciepłego oleju rycynowego należy smarować skórę twarzy (pleców, dekoltu). Aby zwiększyć penetrację oleju można go używać w połączeniu z kwasem hialuronowym. Sam olej słabo się wchłania pozostawiając tłustą warstwę na skórze. Dlatego lepiej stosować go na noc właśnie, kiedy nadmierne świecenie nam nie przeszkadza.
W niektórych przypadkach procesy gojenia można zaobserwować już po kilku dniach.

Olej ma jeszcze jedną ciekawą właściwość, jest znakomicie rozpuszczalny w wodzie, więc nadaje się do kąpieli. Można też zastosować mycie twarzy mieszanką olejów z zawartością oleju rycynowego. Takie mieszanki mocno oczyszczają skórę, potrafią dość skutecznie poradzić sobie z zaskórnikami. W kolejnej części trochę szerzej opiszę mycie olejem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>